Bulldogs to compete at Ada-Borup

Photo by Tucker Henderson
The Otter Tail Central cross country team competed at a meet at the Sonnenberg Trails in rural New York Mills on September 1. 

A total of 33 runners either posted a personal, or season best time, during the seventh annual Dragon Twilight meet at Minnesota State University-Moorhead on Friday night.

Otter Tail Central was led by Peter Newark who broke into OTC’s top 10 list with the seventh fastest time of 17:19.82. 

Meanwhile, Delia Tebrugge had the highest finish of all OTC runners as she took 16th place in the middle school race. 

As a team, 17 runners who ran the same course last year dropped an average of 97 seconds from their time from last year.

Contributed 
Nora Froslee competes in the Minnesota State University-Moorhead meet last week.

“We came into this meet knowing that we were going to toe the line with some of the best teams and runners in the state. Our goal was to get pulled into running fast times and that is exactly what happened,” said head coach Brady Spleicher. “This group has been working hard these first four weeks of the season and I’m excited to see their fitness levels grow and to continue to drop times.”

OTC will return to action on Thursday when they compete at Ada-Borup. 

OTC Results

Boys Middle School 3000M

Josiah Mansker 11:32.50

Jack Robinson 12:37.51

Logan Jenson 13:27.03

Matt Brandborg 14:09.74

Photo by Tucker Henderson
Joseph Froslee leads a pack of runners at a meet in New York Mills earlier this year. 

Oliver Heggem 14:13.95

Fred Scott 14:47.85

Chase Hoff 14:55.56

Elias Chase 15:19.33

Oren Brackin 15:33.18

MaCade Barbe 16:11.43

Ethan Sanju 16:21.67

Jordan Hallberg 16:22.38

Boys JV 4000M

Mason Hoyt 18:52.79

Dylan Geihsler20:18.11

Boys Terry Harrington 5000M

Peter Newark 17:19.82

Joseph Froslee 18:33.78

Talyn Setterholm 19:00.70

Jonas Hagemeister 19:10.46

Aidan Heggem 19:59.18

August Wicklund 20:59.69

Nathan Russ 21:05.14

Quinn Condiff 22:50.32

Jack Jossart 22:50.89

Cayden Mansker 24:31.00

Girls Terry Harrington 5000M

Norah Froslee 21:06.41

Laney Frost 22:24.88

Erika Heibel 22:32.95

Kyleigh Schebeck 23:36.33

Emily Christensen 23:39.57

Mae Hagemeister 27:00.29

Girls Middle School 3000M

Delia Tebrugge 13:13.46

Tegan Brandon 14:48.10

Claire Kraemer 16:39.64